سه شنبه, ۱۵ بهمن,۱۳۹۸

تاریخچه سیگار

تنباکو یا توتون گیاهی است با برگهای پهن که دراصل در آمریکای شمالی و جنوبی رشد میکرد و امروزه در سر تاسر جهان کشت میشود.

پیشینه مصرف دخانیات حدودا به ده هزار سال پیش میرسد.هرودوت مورخ مشهور یونانی در نوشته های خود چنین مینویسد:طایفه های صحرا نشین که در جنوب کشور ما اقامت داشتند و همچنین بومیان آفریقا یک نوع گیاه را میسوزاندند و دودش را میخوردند.

همچنین کریستف کلمب برای اولین بار برگ و دانه های گیاه توتون را به عنوان یک گیاه جادویی و عجیب و هدیه ای از سرخ پوستان آمریکایی به اروپا آورد و این آغاز ورود توتون از آمریکای مرکزی به اروپا بود.

کریستف کلمپ هرگز تصور نمیکرد توتون که به جهت رفع خستگی بومیان آمریکا استفاده میشده و حتی در مراسم های مذهبی نیز آن را میسوزاندند تبدیل به یک بلای خانمانسوز شود که سالانه جان میلیون ها نفر را در جهان بگیرد و علاوه بر آن زمینه را برای ابتلاء به بسیاری از بیماریهای صعب العلاج مساعد کند به همین جهت به سیگار انتحار تدریجی هم میگویند.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) و همچنین طبق تحقیقات مؤسسه ترک سیگار ندای سلامت -دکتر فرهاد حبیب زاده سال گذشته ده میلیون و سیصد هزار نفر در جهان به خاطر مصرف دخانیات جان خود را از دست داده اند.همچنین طبق تحقیقات وزارت بهداشت -مؤسسه ترک سیگار ندای سلامت -دکتر فرهاد حبیب زاده،سال گذشته 86000نفر در ایران بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست داده اند.

لازم به ذکر است مصرف تنباکو در کشورهای توسعه یافته بدون تغیر مانده و یا روند کاهشی داشته است اما در کشورهایی مانند ایران در حال افزایش است.امروزه کمپانی های بزرگ در حال تهیه و تدارکات و پخش و استعمال و تبلیغات هستند تا در آمد کلانی را عاید سوداگران دود کنند.

از دیگر آسیبهای رو به گسترش سیگار افزایش آن در میان زنان که به عنوان مادران جامعه هستند می باشد.زنان سیگاری هم مانند مردان در معرض بیماریهای حاصله از سیگار هستند به علاوه پوکی استخوان در زنان سیگاری بسیار بیشتر است و سرطان سینه روندی صعودی داشته است.سیگار کشیدن در زنان موجب سقط جنین،یایسگی زودرس،ناباروری،نوزاد کم وزن می شود و همچنین  رفتارهای ضد اجتماعی در فرزندانشان را افزایش میدهد.

ثبت نظر