سه شنبه, ۰۹ دی,۱۳۹۹

هیپنوتراپی

هیپنوتراپی چیست؟ 

هیپنوتراپی روشی است که بعضی روان درمانگرها (روان درمانی)برای کمک به افراد در رسیدن به ارامش کامل از ان استفاده میکنند.

کارشناسان اعتقاد دارند در طول جلسه هیپنوتراپی,ضمیر ناخوداگاه و خوداگاه میتوانندبر تکرار کلامی وتصویر ذهنی تمرکز,در نتیجه ذهن پذیرای پیشنهادها میشود و میتواند رفتارها,احساسات و عادت ها را براحتی تغییر دهد .از قرن هجدهم شکل های مختلفی از این روش درمانی برای کمک به مردم در درمان مشکلات گوناگون استفاده شده است, مشکلاتی از قبیل:سیگار کشیدن,شب ادراری,ناخن جویدن و.....

بعضی از پژوهشگرها ادعا میکنند میتوان از هیپنوتراپی برای درمان اضافه وزن هم استفاده کرد.

(در موسسه معجزه ندای سلامت بصورت تخصصی کار هیپنوتراپی برای ترک سیگار توسط اقای دکتر فرهاد حبیب زاده برای مشتاقان ترک سیگار انجام میپذیرد)  

 انواع هیپنوتراپی:

گونه های مختلفی از هیپنوتراپی وجود دارد.درمان با تلقین معمولا برای ترک عادت هایی مانند:ترک سیگار,ناخن جویدن,اختلال در غذاخوردن استفاده میشود,درمانگر ممکن است هیپنوتراپی را با درمان های دیگر مانند ,توصیه های تغذیه و رفتاردرمانی شناختی ترکیب کند . 

فواید هیپنوتراپی:

فایده اصلی هیپنوتراپی این است که افراد را وارد حالت ارامی از ذهن میکند ,در این حالت ممکن است انها در مقابل تلقین ها پذیرا باشند ودر نتیجه بعضی از عادت هایشان را تغییر دهند . این درمان در بیشتر مواقع نتایج سریع و ارزشمندی را بهمراه داشته است . پژوهش ها نشان میدهد برخی از فراد راحت تر اثرات هیپنوتراپی را میپذیرند و در نتیجه بیشتر از ان فایده  میبرند .بطور مثال بعضی از خصوصیات رفتاری مانند از خود گذشتگی و پذیرا بودن ,افراد را در مقابل هیپنوتراپی مستعد تر میکند.

تحقیقات اقای دکتر حبیب زاده نشانگر ان است که مستعد بودن برای هیپنوتراپی در همه سنین و مخصوصا در افراد بالای 40 سالگی افزایش میابد و اثرات مثبت ان روی زنان بدون توجه به سن , بیشتر از مردان اتفاق میوفتد و همچنین افرادی که دچار اختلال توهم یا هذیان هستند باید قبل از جلسه هیپنوتراپی این موضوع را با درمانگرشان در میان گذارند .


ثبت نظر