سه شنبه, ۰۶ خرداد,۱۳۹۹

12ضرر بزرگ سیگار کشیدن برای بدن

طبق تحقیقات جناب دکتر حبیب زاده به 12 مورد از ضررهای سیگار در بدن اشاره میکنیم:

 1. از دست دادن موها: از عوارض کشیدن سیگار افزایش ریزش مو است.در واقع با تضعیف سیستم ایمنی افراد سیگاری در اثر مصرف مواد دخانی بدن این افراد مستعد ابتلا به انواع بیماریها از جمله لوپوس ارتیماتوز میشود که این بیماری میتواند عامل از دست دادن موها، ایجاد زخم در دهان، جوشهای پوست روی صورت، سرو دست ها شود.
 2. افزایش چین وچروک:
 3. استعمال دخانیات باعث از بین بردن پروتئین های انعطاف دهنده پوست می شود. پوست افراد سیگاری خشک و دارای چین چروک خوردگی های ریزی در اطراف لبها و چشمها است.

 4. ابتلا به اب مروارید: افراد سیگاری 40% بیش از افراددیگر در معرض ابتلا به اب مروارید، کدر شدن عدسی چشم و ممانعت از عبور و در نهایت نابینایی هستند.
 5. ضایعات شنوایی: افراد سیگاری 3 برابر بیش از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی مبتلا میشوند.
 6. زخم معده: استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باکتریها پایین می اورد. همچنین باعث تضعیف معده افراد سیگاری و مقاومت در برابر ان بعداز غذا خوردن و برجای ماندن باقیمانده اسید در معده ودر نتیجه تخریب دیواره ان میشود. زخم معده افراد سیگاری بسختی درمان میشود و احتمال بهبود ان تا زمان استفاده از سیگار در افراد سیگاری اندک است.
 7. سرطان پوست: افراد سیگاری 2 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان پوست (پوسته پوسته شدن؛ برجستگی روی پوست) قرار دارند.
 8. پوسیدگی دندان: افراد سیگاری 1-5 مرتبه از افراد غیرسیگاری در معرض از دست دادن زودرس دندانها هستند
 9. بیماریهای قلبی: بیماریهای قلبی عروقی ناشی از استعمال دخانیات بیش از 600 هزار نفر را در سال در کشورهای توسعه یافته ازبین میبرد. استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب بالا رفتن فشار خون و گرفتگی عروق ونهایتا ایجاد حمله قلبی و سکته میشود.
 10. ایجاد ناتوانی در مردان: استعمال دخانیات اعث کاهش تعداد اسپرم و کاهش جریان خون در الت تناسلی مردان و ناتوانی جنسی در این افراد میشود. ناباروری در مردان سیگاری نیز متداولتر از افراد غیر سیگاری است.
 11. تغییر رنگ انگشتان: قطران موجود در دود سیگار در اثر استعمال مستمر دخانیات روی انگشتان و ناخنها جمع شده و باعث تغییر رنگ انها به قهوه ای مایل به زرد میشود.
 12. سرطان رحم و سقط جنین: استعمال دخانیات در دوران بارداری باعث افزایش خطر زایمان زودرس با وزن کم و بروز مسائل بهداشتی میشود. سقط جنین در مادران سیگاری 2 تا 3 برابر بیشتر است.
 13. سرطان: بیش از 40 عنصر سرطان زا در دود سیگار وجود داردکه احتمال سرطان ریه 22 مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری است.
 14. طبق تحقیقات بی شماری که دکتر حبیب زاده انجام داده اند احتمال ابتلا افراد سیگاری به انواع سرطان های دیگر از قبیل، زبان دهان بزاق وحلق (6 تا 27 برابر) سرطان بینی (2 برابر) گلو (12 مرتبه) مری (8 تا 10 برابر) حنجره (10 تا 18 برابر) معده (2 تا 3 برابر) کلیه (5 برابر) الت تناسلی در مردان (2 تا 3 برابر) لوزالمعده (2 تا 5 برابر) مقعد (5 تا 6 برابر) وجود دارد.

ثبت نظر